Web-Masterim.Com - Webmaster Portalı

Tam Versiyon: Sunucu nedir ve ne işe yarar?
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Ana Başlık ; Sunucu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Günümüzde ki sunucular web sitelerin barındırılması, iletişim gibi unsurlarda bize yardım etmektedir. Sunucular sayesinde oluşan online servis hizmetleri bizlere sunuluyor.

Neden sunucular bu kadar önemli? Bakalım 7/24(7 Gün, 24 Saat) çalışan sunucular hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

İlk önce Sunucu Nedir? sorusu ile başlayalım;


Teknik olarak ele alınır ise verilerin bir bilgisayar üzerinde toplanmasının ve bu verilerin kullanıcıların erişimine açık olmasının genel adıdır. Kullanıcıların verilerine online olarak ulaşabilmesini sağlayan sistemlerdir.

Bir sunucunun en önemli özelliği o sunucunun 7/24 çalışması ve güzel bir performans vermesidir. Bu yüzden sunucular gelişmiş özellikteki donanımlara ihtiyaç duyar. Örneğin 7/24 çalıştığından dolayı ısınması en doğal şeydir fakat bu enerjiyi soğutabilecek soğutucu kaynakları veya kesintisiz bir enerji kaynağı gibi ihtiyaçları vardır.

Sunucuyu ne için kullanmak tamamen size kalmış bir seçenektir. Oyun sunucusu ile mail sunucusu benzerlik gösterse de içinde ki yazılımlar sunucunun işlevini belirler.

PC ve Sunucu arasındaki farklılıklar nedir?

Bir PC (Personal Computer / Kişisel Bilgisayar) ile Sunucu arasında bir çok benzerlik olsa da farklılıkları da vardır. Her ikisi de depolama, işleme ve sunma işlevini yapar. Eğer iş kullanım amacıysa bu ikisinin yolları ayrılıyor.

PC'ler kullanıcının gündelik işini halletmesi için tasarlanmış cihazlardır. Bu PC'ler aralıklarla kullanıma uygun olduklarından dolayı 7/24 yapmamız biraz mantık dışı olur.

Sunucular haftalarca, aylarca çalışabilecek bir şekilde ayarlanıyor. Donanımları sağlamlık konusunda çok ciddi sınavlardan, testlerden geçiriliyor. Bu sayede en sağlam donanım ile aylarca kullanılabilecek bir bilgisayar türü tasarlanmış oluyor.